SRIJEMUŠ, srijemoš, medvjeđi luk, divlji luk, šumski luk
Eng. Ramsons, Ramps, Wild garlic
Lat. Allium ursinum
Polaritet: Muški
Planet: Mars
Element: Vatra
Korespondencije: Zaštita, iscjeljenje
Svi su čuli za srijemuš, jako popularna samonikla jestiva i ljekovita biljka, proljetni čistač organizma. Često se može naći po gradskim pijacama kod onih dobrih žena koje imaju svega svoga pomalo. Ako niste sigurni u svoje poznavanje srijemuša, možda i najbolji način da do njega dođete. S druge strane, ako ste avanturističkog duha i zaljubljenik divljeg bilja sada je pravo vrijeme da se uputite u neku bukovu planinsku šumu po svoj stručak.
Jako je bitno znati razlikovati srijemuš od nekih vrlo otrovnih dvojnica, koje se šesto nalaze na istom staništu, čak rastu jedna pored druge. Najopasniji su đurđevak i mrazovac.
Reklo bi se da je najjednostavnije pomirisati biljku, zbog njenog intenzivnog mirisa po bijelom luku, ali nos se nakon nekog vremena navikne, više ništa ne osjeti, pa to i nije najpouzdaniji metod.
Srijemuš ima širok, dug, tanak, svijetlo zelen list prilično glatke teksture. Po listu može imati i lagane nabore. Najčešće rastu dva lista po jednoj jedinci, rjeđe jedan, a najrijeđe 3. Peteljka lista je bijela, a izlazi iz lukovice koja je obložena još jednom tankom bijelom opnom. Izgleda baš kao lukovica mladog luka, malo zakrivljena. Ukupna visina biljke je do 30cm. Srijemuš raste u velikim grupama, pa ćete vjerovatno ako nađete jedan naići i na čitavo polje srijemuša. Prilično ispunjavajući osjećaj.
Pupoljak je razvijen dosta rano, pa i to može biti znak raspoznavanja. Izlazi iz središta lukovice, umotan listom, svijetlo zelene do žućkaste boje opne. Iz njega se kasnije razvija jedna cvijetna kugla sa sitnim bijelim cvjetićima, baš kao kod crnog luka. Cvijet je također jestiv i fenomenalan je dodatak proljetnim salatama.
Srijemuš ima antiseprička, antibakterijska i antiparazitna dejstva, čisti krvotok, reguliše krvni pritisak, jača srčani mišić, čisti jetru... Nebrojena su njegova ljekovita svojstva. U svrhu čišćenja najbolje ga je konzumirati svježeg, u vidu napitka. Izblenda se jedan dio lista srijemuša i doda se 5 dijelova vode.
Međutim, iako ima nešto prefinjeniji ukus od bijelog luka mnogo je jak, pa ako vam ne prija svjež bijeli luk, neće ni srijemuš. Zato je fantastično što ima jako široku upotrebu u kuhinji, gdje možete s drugim namirnicama balansirati njegovu oštrinu.
Da ne duljim... u nastavku stavljam nekoliko prijedloga kako svoju trpezu obogatiti ovom fantastičnom proljetnom biljčicom.
Pesto od srijemuša:
Idealan način da očuvate svježinu srijemuša je da ga spremite u pesto. Super je kao dodatak tjestenini, kao dressing za salate, može u sendviče ili na bruschette. U frižideru može stajati barem 6 mjecesi, ali ne stoji. ;)
Za teglicu od 150ml biće vam potrebno:
50gr lista srijemuša (isjeckanih)
20gr rendanog nekog tvrdog sira, ja sam koristila stari livanjski (obično u receptima stoji parmezan)
20gr preprženih mljevenih oraha
50ml djevičanskog maslinovog ulja
Korica i sok pola limuna
Soli, ako sir nije dovoljno slan
Sve sastojke staviti u multipraktik i sjediniti. I to je to. Prebaciti u teglicu.
Možete napraviti i aromatizirano ulje od svježeg srijemuša, tako što ćete 1 mjeru nasjeckanog lista preliti sa 5 mjera maslinovog ulja. Mjera može biti recimo fildžan. Ulje nakon 3-4 sedmice procijedite. Idealno za salate.
Gnocchi sa srijemušem (gluten-free):
Ako želite da srijemuš bude kralj vaše trpeze, a ne samo dodatak jelu, gnocchi su idealan izbor. Veselo zeleno jelo, zanimljive teksture, blage arome srijemuša. Odlično se kombinuje sa nekim masnim sirom i kajmakom, biberom, a možete ga ukrasiti onim prženim pupoljcima.
Za pripremu 2 obroka ili 4 priloga će vam trebati:
300gr kuhanog krompira, protisnutog kroz presu ili izgnječenog viljuškom
1 jaje
120gr rižinog brašna
kašičica soli
pasta od 30-ak listova srijemuša i pola fildžana vode (izmiksati štapnim mikserom ili izblendati)
Sve to zajeno umiješati u tijesto, pa onda na pobrašnjenoj podlozi podijeliti na 4 dijela. Razvijte u tanke duge valjke, promjera 2cm. Izrežite pobrašnjenim nožem na komade širine 1-1,5cm, pa oblikujte svoje gnocche viljuškom (pobrašnjenom).
Kuhajte u posoljenoj proključaloj vodi dok ne isplivaju. Onda ih možete prebaciti na tavu i malo propržiti na puteru. Servirajte i uživajte.
Peteljke i lukovice srijemuša možete ukiseliti. U šerpici zakuhajte jednaku količinu vode i nekog bijelog sirćeta, 1 kašiku šećera i 1 kašićicu soli. Ohladite. Peteljke i lukovice srijemuša dobro operite, pa posušite i poredajte u teglu. Ubacite koje zrno bibera i list lovora. Prelijte rastvorom vode i sirćeta. Dobro zatvorite i ostavite na tamno, hladno mjesto 3 sedmice.
Srijemušove pupoljke možete prepržiti na malo masla ili putera, posoliti i poslužiti sa svakim jelom. Od njega će sasvim sigurno napraviti delikatesu.
Još jedan zanimljiv način na koji možete sačuvati aromu srijemuša je da od njega napravite aromatiziranu sol. Pastu od srijemuša dobro umiješate sa nekom krupnom solju, ja sam koristila nejodiranu kamenu sol. Pola kilograma soli dovoljno je za stotinjak grama srijemuša.
Tako umiješanu masu tanko rasprostrite po papiru za pečenje na plehu, pa stavite sušiti u rernu par sati na 70-ak stepeni sa ventilatorom.
Ovako osušen srijemuš dobija potpuno drugi i miris i ukus, no jednako je zanimljiv, ako ne i zanimljiviji. Može se poslije staviti u mlin za sol ili koristiti tako krupnu kao sol za kuhanje. Neobično sjajno ide uz ribu. Sol čuvajte u staklenoj tegli na tamnom, inače će izgubiti boju.
Nadam se da ćete stići uloviti svoj dan u šumi dok traje sezona srijemuša.
Ostajte mi veseli i zeleni.
Napomena: Ovaj blog je prvenstveno zabavnog karaktera. Za konzumiranje bilo koje biljke ili nekog biljnog pripravka, svakako se konsultujte sa svojim ljekarom, apotekarom ili travarom.
留言